Урок на тему " Вторгнення Золотої орди"

Відкритий урок з історії України

У 7 – б класі на тему:

«Монголо – татарська навала на Київську Русь»






Мета:
1.     формувати в учнів уявлення про монголо – татар та їхню навалу на    українські землі;
2.     виявляти характер залежності Русі від Золотої Орди; вплив монголо – татар на соціально – економічний  розвиток українських земель;
3.      розвивати в учнів уміння знаходити необхідну інформацію в писемних джерелах для пояснення історичних явищ і подій;
4.      виховувати в учнів почуття любові до Батьківщини і готовність захищати її в тяжку годину.
Основні поняття:

Монголо – татари, Золота Орда, ярлик, баскак, золотоординське ярмо.


Обладнання:
Історична карта, підручник, документи, матеріали «Повість минулих літ». Слайди, таблиця організація монгольського війська, портрети Чингіз хана, Хана Батия, список літератури.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Структура уроку
І. Організаційний момент.
ІІ.Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
План
1.            Битва на річці Калка.
2.            Похід Батия на Русь.
3.            Оборона Києва від монголо – татар.
4.            Монголо – татарське ярмо.
         IV.    Закріплення нових знань учнів.
ІV.Підсумок уроку.
V. Домашнє завдання.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
Фронтальне опитування.
Запитання:

Який період переживала Київська Русь у ХІІІ ст.?

 1.     У чому полягали негативні сторони періоду роздробленості?
       Під час бесіди учні мають відзначити, що роздробленість призвела до ослаблення Київської Русі, у зв’язку з чим і виникла небезпека захоплення її територій іншими державами.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Робота з історичною картою.
Робота з історичними термінами і поняттями.
       Саме події, коли Київська Русь зазнавала політичної роздробленості, зі Сходу на Руську землю насувалась нова загроза – монголо – татари.
       Хто такі монголо – татари? Звідки вони прийшли на українські землі і яке лихо принесли з собою? На ці запитання ми спробуємо відповісти на сьогоднішньому уроці.
Слайд: 1. Побут монголо – татар.


















       Повідомлення учня про монголо – татар. (Власов. Коляда. Історія України. – С. 92.).
ІV. Вивчення нового матеріалу.
       Звідки ж узялися ці татари і звідки вони прийшли?

  Розповідь учителя.
       Протягом І половини ХІІІ століття монголи здійснили масштабні завоювання в Китаї, Середній Азії і Закавказзі, де у подальшому їх панування тривало 200 років.

       Чингіз хан розпочав світову війну бо за свідченням європейського хроніста, мандрівника Плано Карпіні «великий монгол» мав намір підкорити собі всю землю і не мати миру з жодним народом, якщо він не підкориться.



Слайд: 2. Чингіз хана, Хана Батия         


Чингіз хан створив сильну добре озброєну армію, яка трималася на суворій військовій дисципліні.
Слайд: 3. Військо монголо – татар.

       На Русі завойовників називали монголами або татарами (за назвою одного з племен у Монголії). Звістку про те, що вони сунуть на Русь, приніс половецький хан Котян. Він запропонував об’єднати свої сили для боротьби з небезпечним ворогом. В цей похід виступили Галицький, Київський, Чернігівський, Волинський князі, а інші відмовилися. За легендою русичі зустрілися в степу з монгольськими послами, які сказали їм: «ми не з вами йдемо воювати, а з половцями, нашими рабами, що не хочуть платити нам данину й коритися».


Робота з документом. Битва руських князів з монголо – татарами на р. Калці.
   Джерело: «Повість минулих літ».    
      Русичі вбили послів і рушили на монгольські війська. Вирішальна битва відбулася на річці Калці.

       Слайд: 4. Перед битвою.

Випереджальне завдання.                                                   
      Розповідь учня про наслідки битви русичів на річці Калка.

Слайд: 5. Поразка на річці Калка.
Робота з історичною картою.
       Показ місця бою між монголо – татарами і об’єднаним Русько – Пловецьким військом.
       Розповідь учителя – характеристика монгольських завоювань 1237 – 1240 рр. та становище Київської русі в складі Золотої Орди.
       Розповідь учнів про героїчну оборону міста Києва.
Робота з документом. Героічна оборона Києва.
Джерело: «Никонівський літопис».
Розповідь учителя. Монголо – татари в художній літературі.
       Історія і література пов’язані. Вони як дві сестри, які живуть поряд і мають родинні стосунки. Все що відбувається в житті нашого народу доносять до нас твори художньої літератури.       
Художня література глибоко висвітлює ці історичні події. Іван Франко у своєму творі «Захар Беркут» зображує героїчну боротьбу русичів проти монголо – татар – перехід завойовників через Карпати село Тухля. Повість А. Чайковського «За сестрою» створена на основі довготривалого вивчення і сторичних матеріалів з часів татарських нападів на українські землі. Основна думка твору: тільки любов до рідної землі, батьківської домівки.
       Повість про битву на річці Калка.
       Іншою чудовою пам’яткою літератури є «Повість про розорення Рязані Батиєм» - присвячена подіям 1237 року.
        Галицько Волинський літопис «Повість про зруйнування Києва Батиєм».
       «Слово о полку Ігоревім» невідомого автора.
       «Никонівський літопис».
       «Повість минулих літ» про героїчну боротьбу князя Данила Галицького з татарами.
       Володимир Ян «Чингіз хан».  
Закріплення нових знань і умінь.
Бесіда за запитаннями.
       Підсумок уроку. Заключне слово вчителя, оцінювання результативності роботи учнів на уроці.
       Домашнє завдання: опрацювати параграф № 17. Підготувати історичний портрет князя Данила Романовича Галицького. Опрацювати документ № 7 Боротьба Данила Галицького з татарами.

       Джерело. «Повість минулих літ».












Комментариев нет:

Отправить комментарий